7 adımda başarılı bir satış temsilcisi olmak


Doğal yeteneğin başarıya olan katkısı yadsınamaz. Ancak öğrenerek de satış becerilerini geliştirmek mümkün. İşte başarılı satış performansına sahip olmak için satış temsilcilerinin uygulaması ihtiyaç duyulan 7 adım. 


Satılan ürün ya da hizmet ne olursa olsun satış departmanları şirketlerin lokomotifi olarak kabul edilir. Satış temsilcileri olarak sizden de başta müşteri ilişkileri yönetimi, sunum, ikna etme ve satışı kapatma olmak üzere satışla ilgili biroldukça kritik beceriye haiz olmanız beklenir. Dünyadaki en zor mesleklerden önde gelen satış temsilciliğinde organik yeteneğin başarıya olan katkısı elbette yadsınamaz. Ancak öğrenerek ve satışla ilgili önemli becerilerinizi geliştirerek de satış grafiklerini yükseltilebilir ve hedeflediğiniz sayılara ulaşılabilirsiniz.


Peki, bunun için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte uygulamanız ihtiyaç duyulan 7 adım:
  • Hedef kitlenizi iyi tanıyın


Bir satış temsilcisi olarak yapmanız gereken ilk şey hedef kitlenizi iyi tanımak. Müşterilerinizle iyi bir diyalog kurun ve bunu sürdürülebilir kılın. Müşterilerinizi düzenli olarak aramanız yada onları ziyaret etmeniz başarılı bir satın alan ilişkileri yönetiminin olmazsa olmazı olarak kabul edilir. Bu yolla müşterilerinizin ihtiyaçlarını öğrenmeniz ve bu gereksinimlara yönelik çözümler üretmeniz mümkün. Bir firmaya ne kadar sık ziyarette bulunursanız, o firmada mesajşimde bulunmuş olduğunuz kişilerin sayısı da o aşama artar. Bu durum ise potansiyel iş hacminize ve şirketinizin marka idraksına olumlu yönde yansır. Yapacağınız bu ziyaretler bununla beraber müşterinizin satın alma alışkanlığını çözümleme etmenize ve satışı da bu yönde gerçekleştirmenize olanak sağlar. Örneğin bazı müşteriler fiyat odaklıyken bazıları kalite bazıları da hizmet odaklı satın alma gerçekleştirir. Yaptığınız sık ziyaretlerle bunu öğrenebilirsiniz.


  • Bulunmuş olduğunuz sektörü araştırın

Bir satışçının başarılı olması için yalnız hedef kitlesini tanıması yetmez. Bununla beraber çalıştığı pazar hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Bundan dolayı sektörün büyüyen bir sektör olup olmadığını, sektör trendlerinin neler bulunduğunu, rakip firmaların sektördeki konumunu ve sektörün gereksinimlarının neler bulunduğunu çözümleme edin. Sektörünüze ilişkin haiz olacağınız bu data, firmanızın da sektördeki konumunu anlayarak daha başarılı bir satış performansı sergilemenize yardımcı olur.
  • Sattığınız ürün hakkında data sahibi olun

Başarılı bir satış için öncelikle sattığınız ürün hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olun.  Örneğin, sattığınız teknik data gerektiren bir ürün ise müşterilerinizin ihtiyaç ve sorularını anlayabilmek için de teknik bilgiye haiz olmanız gerekir. Ihmal etmeyin ki sadece bu şekilde müşterinize yardımcı olabilir ve yarar sağlayabilirsiniz. Satılan ürünün tüm özelliklerini, avantajlarını ve emsallerinden farkını bilen bir satışçının daha iyi performans göstereceği su götürmez bir gerçek…


  • Doğru ve hızlı iletişim kurun

Bir satış temsilcisinin iletişim becerisi son aşama önem taşır. Ürünü satan ve müşteri arasındaki bağlantıyı oluşturmak, satışın ana amacıdır ve satış temsilcisinden de bu bağlantının hızlı ve verimli bir halde yapılması beklenir. Dolayısıyla iletişiminizin güçlü olmasına, müşterilerinizle hızlı ve doğru bir diyalog kurmaya özen gösterin.


  • İşinizi takip edin

İyi bir satış temsilcisi olmanın bir öteki kriteri de iyi bir takip yeteneğine haiz olmaktan geçer. Çünkü iyi takip, fırsatların yakalanmasına olanak sağlar. Yaptığınız işin devamını merak edin, ipin ucunu derhal bırakmayın ve önünüze çıkan fırsatları doğru okuyun.  • Raporlama yapın

Bir satış temsilcisinin temsil ettiği firmayı gelişmelerle ilgili bilgilendirmesi fazlaca önem taşır. Her şirket,  çalışmalarından haberdar olduğu, kendisine ihtiyaç duyulan bilgileri süreında elde eden temsilcileri tercih eder. Bu nedenle planlı ve eksiksiz olarak raporlar hazırlayın ve bunları yöneticinizle paylaşın. Düzenli ve eksiksiz gönderilen raporlar, hem işverenler tarafınca takdir görmenizi sağlar hem kendi işinize olan saygınızı ortaya koyar.


  • Sonuç odaklı olun

Başarılı bir satış temsilcilerinin sonuç odaklı olması gerekir. Hedefinize ulaşmak için mutlaka sonuç odaklı çalışın. Başarılı bir sonuç ile taçlandıracağınız bu süreç sizi bununla birlikte tercih edilen bir satış temsilcisi yapar. Unutmayın ki tüm eylemleriniz sonuca ulaşmak içindir.