Backlink Nasıl ve Nereden Alınır?


Site sahipleri sitelerine değin en iyi SEO neticelerini almak için siteye backlink ekleme uygulamasının nasıl yapıldığı ile ilgili tereddütler yaşamışlardır. Bilhassa SEO uzmanlığına yönelmekte olan ve site açarak ihtisas alanlarını okuyucularla paylaşmak isteyen kişiler siteye backlinklerin nasıl yerleştirilmesi konusunda bu tereddütleri yaşarlar. Bununla beraber dünyada en çok seçenek edilen arama motoru Google’ın kendini aktüellemesi ile birlikte bu sual daha sık sorulur hale geldi.

Çok sayıda uzmanın birbirinden farklılık içeren tavsiyelerinden de ara ara çözüme kavuşulamadığı forum sitelerinde dile kazançlıyor. İlk olarak şu konunun farkına varılması gereklidir: Google’ın kendini aktüellemeden evvelki dönemlerinde tüm linklerin SEO çalışmalarında iyi olabileceği düşüncesi var idi. Lakin artık bu düşünce Google’ın aktüellenmesi ile bitmiş bulunuyor.

Her gün ara vermeden bir şekilde backlink yapılıp piyasaya sunulması yerine birbirinden değişik yollar kullanılarak backlink oluşturulur idi. Şimdilerde ise backlink almak demek kaliteyi ve emin adresleri gün yüzüne çıkarmak demektir. Kaliteli ve güvenilir adreslerden backlink alımı sağlandı. Ancak backlinklerin siteye yerleştirilmesi konusuna gelince kaygı yine ortaya çıktır.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler noktasında saklı yatan bir kavram vardır. Kimseye güvenilmemesi gerektiğidir. Backlink konusunda okunulan yazılar bilinmeyen kaynaklarda yayınlanıyor ise buna dikkat edilmeli ve hem de konuya ait kuşkucu davranılmalıdır. Google’da ilk sıraya çıkmanın bilgilerine bir çok sitede rastlanılır. Ancak ilk sıraya çıkmanın kolay yollarının sır gibi bilgiler olduğu da unutulmamalıdır.

Google’ın kimi bilgileri gizli tutması da haksız yere kazanç ele geçirilmemesi ile bağdaştırılabilir. Site sahipleri yüzde yüz sitelerinin araştırmasını ve gerkli testleri yapmalıdırlar. Bu vaziyet onlara doğru bir SEO çalışmasının kapılarını aralayacaktır. En emin adresten en emin ve test2 edilmiş backlink satın almak için az bir bütçe ile kişiler kendi backlink sitelerini açabilir ve bundan para da kazanabilirler. Hem dekişiler gönülleri rahat bir şekilde sitelerine backlink almanın kolaylığını da bulmuş olurlar.

Backlink Nasıl Yapılır?

Natürel yoldan hızlı bir şekilde backlink yapmak aslında çok da kolay değildir. Bilhassa sitelerini yeni kuran kişiler için bu ifade daha da geçerlidir. Bununla beraber Google’da popülerlik kazanmış sitelerden backlink alma talebinde bulunulduğunda bu sitelerin talepleri hemen hızlı bir şekild değerlendirip her öğrenci backlink vermesi de kolay bir iş değildir.

Öyle ki çoğu kişi popüler sitelerden backlink alabilmek için dua ederler. Bu vaziyete çözüm ise site sahiplerinin internet sitelerine uygun trafik akışı sağlamaları hesabına kendi backlinklerini kendileri yaratması olacaktır. Popüler internet sitelerine yorum eşliğinde yazı yazarak bu yazı içerisinde backlink geçirmek bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir metottur. Başka siteler için yazı yazıldığında yalnızca yazar yaşam öyküsünde yer alan linkten istifade edilmemelidir. Her ne kadar son vakitlerin uygulanmadığı bir metot olsada aslında bu metodun kötüye kullanıldığı üzerinde durulabilir. Backlink oluşturma metoduna değinilecek olursa aşağıda verilen evrelere uygun hareket edilmelidir.

  1. Popüler backlink sitelerinde ‘’ bizim için yaz’’ gibi ifadelere rastlanılmaz. Dolayısı ile bu yazının bulunduğu sitelerde zaman kaybedilmemeli ve kaliteli sitelerde yazı yazılmalıdır.
  2. Sadece popülerliğini savunan internet sitelerinde yazılmalı. Ters halde domainin sitesahiplerinden daha düşük olduğu sitelerde yazılar yazıldığında kimsenin haberi dahi olmadan linklerin kaldırılması mevzubahis olabilir.
  3. Popüler internet sitelerinde yazı yazarken bir kez veya iki kez gibi az sayıda değil daha çok sayıda yazılması gerektiği unutulmamalıdır.
  4. Ziyaretçi sayısını artırmayı amaçlarken direk domainin geçtiği linkler kullanılmamalıdır.
  5. Sitelere yazılan yazılardaki linklerin kaldırılması sitelerden tarafından uygulanabilen bir harekettir. Bu yüzden takipte olunması önerilir.
  6. Yazar yaşam öyküsünde sosyal medya hesaplarına bağlanan linklerin bulundurulmasına önme verilmelidir.

Ziyaret Edilen Sitelere Backlink İlave ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ziyaret edilen popüler sitelerin ziyaretçi defterindeki backlinkleri silmesi veya değiştirebilmesi konusuna değinilmiş idi. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak ve kolay backlink alma taktiğinden faydalanabilmek için izlenmesi şart olan adımlar şöyledir:

  1. Ziyaretçi yazıları yazılırken her daim yazar yaşam öyküsü ve kullanıcı ismi değiştirilmelidir.
  2. Yazılarınızda internet sitenizi tanıtırken her vakit aynı izahların kullanılmasından kaçınılmalıdır.
  3. Tüm linklerin izlenmesi zor bir şekilde hazırlanması önerilir.

Bahsi geçen bu üç yöntem popüler sitelerin backlinkleri kaldırmasını veya değiştirmesini zorlu hale getirecektir. Şayet sitelerin her ziyaret edildiğinde aynı link, aynı izah, aynı yaşam öykü ve kullanıcı kullanılıyor olsa idi yazılarında backlink paylaşan kişilerin backlinklerinin sadece SEO emelli yapıldığı ortaya çıkar ve ziyaret edilen site backlinkleri kolayca değiştirebilir veya ortadan kaldırabilirdi.

Backlink İnşaası

Popüler sitelerde ziyaretçi yazıları, kırık link metodu, manalı ve etkileyici e-mail gönderimi, niş forumları, intografi seçeneği ile link inşaası yapılabilir. Spam ile gelen backlinklere kulak asılmaması gerekir. En tehlikelilerinden biridir. Backlink için her zaman tanınmış internet sitelerinden faydalanılması önerilir.