Bir derin link sizi içeriğe götüren link anlamına gelir. Bir çok web linki aslında derin linktir.

Basit bir örnek ile açıklamak gerekirse “https://www.ayhankaraman.com/” standart bir linktir ama derin link değildir. Diğer taraftan “https://www.ayhankaraman.com/link-olusturma-neler-yapmamali/” ise bir derin linktir. Çünkü sizi doğrudan içeriğe götürür. Bu derin link en başta belirtilen basit linkin bir parçasıdır.

derin-link-nedir

Mobil uygulamalar açısından durum nedir?

Basit bir biçimde açıklamak gerekirse mobil derin linkler kullanıcıların uygulama içerisinde yer alan içerikleri paylaşmalarını sağlar. Eğer bir uygulama içerisinde beğendiğiniz bir içeriği arkadaşınızla paylaşmak istiyorsanız bir derin link kullanarak bunu gerçekleştirmeniz gerekir. Derin link (Deep Link) olmadan içeriğe erişmek isteyen arkadaşınız önce uygulamayı bulmalı, ardından uygulamanın ana sayfasına ulaşmalı ve ardından bahsettiğiniz içeriği bulmalıdır.

Peki bu neden bir problemdir?

İnternet üzerinde yer alan bilgilerin büyük bir çoğunluğunun aksine uygulamaların içerisinde yer alan içerikler herkese açık değildir. Normal linkler uygulamalarda çalışmazlar çünkü uygulamaların bir cihaza indirilmesi gerekir. Hatta indirilmiş olsalar bile bir ögeyi bulabilmenin ve paylaşabilmenin standart bir yolu yoktur. Her içerik uygulamaya özgüdür.

derin-linkler

Bu erişim sıkıntısı nedeniyle uygulama içerisinden bir ögeyi paylaşabilmek ciddi anlamda sorundur. Kullanıcı deneyimi oldukça düşer, firmanın ölçümlerine zarar verir ve küçük çaplı geliştiricilerin müşterilerle bağlantısını olumsuz etkiler. Sonuç olarak rekabetin düşük olması ve büyük firmaların sürekli bir biçimde pazar liderliğini ellerinde tutması gibi bir sonuç ortaya çıkar. Hatta uygulamalar çok kötü bile olsa lider olarak kalmaya devam ederler.

Derin linkler bu konuda size nasıl yardımcı olur?

Derin linkleme sayesinde mobil uygulama içerisinde içeriğe ait linkler oluşturulabilir ve tıpkı Web ortamında paylaşıldığı gibi paylaşılabilir. Geliştiriciler daha iyi kullanıcı deneyimisunabilirler ve kullanıcılar ilgi çekici içerikleri kolayca keşfedebilirler.

Derin linkler nasıl çalışır?

Derin linkler için standart bir durum söz konusu değildir fakat derin linkler özelliklerine göre kendi içerisinde üç farklı başlıkta ele alınabilir.

Geleneksel/Eski Derin Linkler

Geleneksel derin linkler uygulamanızın URL adresine göre oluşturulur. https://www.ayhankaraman.com/kategori/ gibi bir link almak yerine myapp://kategori şeklinde bir link alırsınız. Birçok uygulamanın URL şeması vardır. Eğer sizin uygulamanızın şeması yoksa kolay bir biçimde bir tane oluşturabilirsiniz.

deep-linking

Geleneksel derin linkleri sorunlu kılan durum ise uygulamaya sahip değilseniz linklerin çalışmamasıdır. URL şeması tarafından verilen adresi kullandığınızda telefonunuz veya diğer mobil cihazınız içeriğe erişmek için uygulamayı arayacaktır. Eğer uygulama yüklü değilse mobil cihazınız içeriği bulamayacak ve size bir hata verecektir.

Gecikmeli Derin Linkler

Gecikmeli derin linkler Web linkleriyle benzer özelliklere sahiptir fakat uygulamanın yüklü olup olmamasına göre çalışır veya çalışmazlar. Eğer uygulama yüklüyse link doğrudan içeriğe açılacaktır. Eğer uygulama yüklü değilse link içerik yerine uygulama mağasında uygulamanın indirme sayfasına gidecektir. Uygulama yüklendikten sonra kullanıcı anında belirlenen içeriğe ulaşabilecektir. Uygulama yüklendikten sonra içeriğin kullanıcıya gösterilmesi gecikmeli tanımının yapılmasına neden olmuştur.

Bağlamsal Derin Linkler

Bağlamsal derin linkler hem geleneksel hem de gecikmeli derin linklerin özelliklerine sahiptir. Bağlamsal derin linkler gecikmeli derin link olarak kullanılırken birçok farklı ve faydalı bilgiler sunarlar. Kullanıcının gideceği uygulama, linkin nerede tıklandığı, linki orijinal olarak kimin oluşturduğu gibi bilgiler bağlamsal derin linklerde yer alır. Hatta bu linkler Web linklerinden çok daha güçlü olabilmektedirler.

Bağlamsalar linkler hem uygulama geliştiricisi hem de kullanıcı açısından kullanışlıdır. Uygulama geliştiriciler içerik linklemenin ötesinde özellikler oluşturabilirler. Kişiselleştirilmiş mesajlar gibi özellikler bu kapsamdadır. Bu tür özellikler kullanıcılar için daha iyidir çünkü uygulama onlara daha iyi deneyim ve ilgili ögelerle alakalı daha fazla bilgi sunabilir.