SEO uyumlu yazı yazmanın kaideleri nelerdir? SEO için uygun makale yazarken nelere dikkat edilmeli? En çok yapılan hatalar nelerdir?

SEO uyumlu makale yazmak bilindiği gibi arama motorlarında muhtevanızın daha kolay bulunmasını sağlar. Ancak SEO uyumlu makale yazmanın belli kaideleri vardır. Bu kaidelere uyularak muhtevalar oluşturulduğunda vakit içerisinde arama motorlarında üst sıralarda bulunmanız kaçınılmazdır. Peki, neler yapılabilir? Makaleler nasıl SEO için uygun hale gelir?

Muhtevalar SEO’ya Uygun Olduğu Kadar Manalı da Olmalıdır

Burada değinmek istediğim ilk nokta makalelerin yazım olarak yalnızca SEO için uygun olmasının yeterli olmayacağıdır. Makalelerinizin yazım biçimi, anahtar kelimelerinizin uygunluğu, meta description ve URL yapınız uygun olsa bile SEO için uyumlu olduğunu düşünemeyiz. Zira Google, kullanıcıdan daha zekidir ve muhtevanın kullanıcının yararına olup olmadığını belirli kaidelere göre test2 eder. Bu sebeple yazım olarak dikkat ettiğimiz noktalara muhtevanın manalı olması ile ilgili da dikkat edilmelidir. Bu kaidesi göz ardı etmediğiniz takdirde yazılarınızı SEO‘ya uyarlayabilirsiniz.

seo muhteva yazımı
Kullanıcılar yazınızı arama neticelerinde üst sıralarda görüp siteye geldiklerinde şayet muhtevanız onlar için manasız ancak Google için manalı olduğunu düşündüğünüz bir çok tümce içeriyorsa Google kullanıcıların hemen çıkma oranlarına göre sizin için bir değerlendirme yapacaktır. Zati site sahipleri çeşitli analitik araçları ile “Bounce Rate” başka bir deyişle hemen çıkma oranlarını öğrenebilirler. Şayet ki muhtevanız kullanıcıya yararlı olacak bir muhteva değilse Google sizin arama neticelerini manüpile ettiğinizi idrak ediyor vaziyet tabi ki sizin aleyhinize oluyor. Zira aynı kullanıcılar arama motorunda tekrar kendilerine yararlı olacak muhtevası aradıkları vakit Google sizin muhtevanızın yararlı olmadığının sağlamasını yapmış oluyor.

Özgün Muhteva Üretilmeli

Yazınızda kullandığınız tümceler tamamiyle özgün size ait cümleler olmalıdır. Zira Google botları siteleri daimi olarak taramakta ve kopya içeriği saptayabilmekte. Buradan hareketle içerikleriniz özgün olmaması durumunda arama motorlarında değil üst sıralarda bulunmak daha da aşağıya çekilebilirsiniz.

seo orginl içerik yazma

Bu sebeple bir makale yazmadan önce iyi araştırma yapmalı kendi cümlelerinizi içeren özgün cümleler kullanmalısınız. Bu arada makaleler konusunda uzman kişiler tarafından yazılırsa çok daha iyi olur. Para ile içerik alabileceğiniz siteler olmasına karşın her zaman kendi bünyenizde ürettiğiniz içerik çok daha yararlı olacaktır.

Site İçi Optimizasyona Dikkat Edilmeli

Bilindiği gibi SEO önce içeriden başlar. Bu sebeple sadece makale yazarak arama motorlarında üst sıralarda bulunmak olası olmaz. Bu ayarlamalar dikkatli şekilde yapılmalıdır. Bunlar meta tag, tittle, description ayarları ve URL yapınızın ayarlanmasıdır.  Kısaca tanımlarsak meta tag  arama motorlarının sitenizi tanımasını sağlayan kodlardır. Yani arama motoruna sayfamda bu anahtar kelimeler konusunda içerik bulunuyor iletisi vermenizi sağlar. Tittle ise sitenizin tarayıcı sekmaside görünecek olan bölümüdür. Mümkün olduğu kadar kısa yazmak yararlıdır ve siteniz ile ilgili olmalıdır. Description  ise sayfamda bu konuyu anlatacağım dediğiniz bölümdür. Mümkün olduğu kadar desciription da kısa olmalıdır ve yazdığınız içeriği anlatmalıdır. URL yapınız ise sayfanızın teknik olarak hangi yapı ile diğer sayfalara bağlı olduğunu gösterir.

seo site içi optimizasyon

Bu ayarlamaları yapmak sitenize neler sağlar? İlk olarak kullanıcılar arama motorunda bir arama yaptıklarında karşılarına çıkan içeriklerin başlıklarını inceler, izahlarına bakarlar ve bu içeriğin işlerine yarayıp yaramadığını değerlendirirler. Yazdığınız makale ne kadar iyi olursa olsun. Kullanıcı bunu izah (description) ve başlık (title) bölümünde görmüyorsa o içeriği tıklama oranı çok az olacaktır. Anahtar kelime seçimi gene burada değinilmesi şart olan diğer noktalardan biridir. Anahtar kelimeler kesinlikle yazı muhtevası ile ilgili olmalıdır.

SEO Uyumlu Yazı Yazarken Dikkat Edilmesi Şart olan Noktalar

1- Başlık yazınızın can damarıdır. Kullanıcının ilk dikkatini çekecek noktadır. Ve başlığınız en az 3, en fazla ise 5 kelime olmalıdır. Dikkat çekmek için konu ile ilgisiz başlık kullanımında bulunulmamalıdır. Anahtar kelimenin başlığın içerisinde en az bir kez geçmesine dikkat edilmelidir. Başlık olasıysa boşluklu olarak 60 karakteri geçmemelidir. Bir çok muhtevada görebileceğimiz gibi bazen dikkat çekmek için başlıklar çok etkileyici olabiliyor ama yazınız ile başlığınız ilgili değilse Google’ın bunu idrak etmesinin yanı sıra kullanıcıya üzerindeki başlıktan değişik bir muhteva sunduğunuzda sitenizdeki seans oranı da azalıyor.

2– Anahtar kelime dağılımına dikkat edilmelidir. Anahtar kelimeler oranlar doğrultusunda yazı içerisine dağıtılmalıdır. Yazının ilk paragrafında daha yoğun olmak sureti ile yazının başında ortasında ve nihayetinde kesinlikle anahtar kelime geçirilmelidir.

3- Yazı uzunluğu ayrı olarak dikkat edilmesi şart olan bir noktadır. Arama motorları her ne kadar uzun yazıları sevse bile kullanıcılar için çok uzun olan yazılar sıkıcı gelebilir. Bu sebeple yazılarınızı 300 ile 650 kelime arasında tutmanız yararlı olacaktır. Tabi teknik bir yazı yazıyorsak bu kaidesi bazen zorlayabiliriz. Yazımızı sadece SEO için değil okuyucular için de yazdığımızı unutmamalıyız. Fakat genel manada yazı uzunluğu kaidenine riayet etmek yararlıdır.

4- Yazdığımız makale talep görsün ve okunsun istiyorsak yazdığımız alanla alakalı aktüel gelişmeleri izlemeli bu konular ile ilgili yazılar yazmalıyız. Herkes tarafından çokça bilinen konular okuyucuya her zaman hitap etmeyebilir. Bu konuda alakalı blog siteleri izleyebilir, yabancı kaynaklardan araştırmalar yapabilir ve güncel konulara değinerek yazılar yazılabilir.

5- Yazınıza ilave ettiğiniz görsel anahtar kelimeniz konusunda olmalı alt izahını kesinlikle anahtar kelimenizde içerisinde geçecek şekilde doldurmalısınız. Görsel ismi yazı ile ilgili olarak belirtilmelidir. Görsel isminiz yazı ile ilgisiz olduğu takdirde Google görsel arama neticelerinde yazınıza erişebilecek kullanıcıların size erişmesi imkansız olur. Örnek verirsek futbol ile ilgili bir yazı yazdınız ama görselinizin isminde futbol anahtar kelimesini geçirmediğiniz takdirde Google görsel arama neticelerinde o kelime ile alakalı arama yapıldığında görseliniz genelde diğerlerine göre daha alt sıralarda bulunur.

6- Yazıya başlıklar ilave ederken mutlaka H1 yaftanını kullanmalısınız. Açıklama bölümünüz H2 alt başlıklar ise H3H4 şeklinde belirlenebilir. Bir makalede sadece 1 adet H1 ve H2 yaftası kullanılabilir. Diğer yaftaları daha fazla kullanabilirsiniz. H1 yaftası başlığı oluşturur H2 yaftası ise yalnızca bir defa ve açıklama bölümünde kullanılmalıdır.Wordpress gibi bir yapı kullanıyorsanız işiniz çok daha kolay olacaktır rastgele bir kod yazmaya gerek duymadan yazı içerisindeki paragraf bölümüne gelip altındaki bölümden uygulamak istediğiniz yaftası seçip kolay şekilde kullanabilirsiniz.

7- URL’de anahtar kelime geçirilmelidir ve kısa tutulmalıdır. Sitelerde normal koşullarda URL ayarları yapılmadığında yazılarınız belli rakamlara göre gözükür. Örneklendirirsek bu ayarı yapmadığınızda site isminden sonra kategori isminiz ve arkasından yazı 201,202,203 gibi rakamlarla gelir (rakamlar örnek olarak verilmiştir) URL ayarınız yapıldığında ise site URL’inden sonra kategori ve yazı isminiz gelir.