Trafikteki Ani Düşüşler Nasıl Çözümler?

Google Analytics hesabınızı açtıktan sonra trafik değerlerinizde azalmalar olduğunu görmüş olabilirsiniz. Bu sizin istediğiniz bir şey olmamasına karşın anlık trafik düşüşleriyle karşı karşıya olabilirsiniz. Bu düşüşler sıradan ufak trafik düşüşleri değildirler. Bu trafik düşüşlerini önem vermeniz ve panik yapmayı bir kenara bırakıp harekete geçmeniz gerekmektedir. Öncelikle neleri kontrol faktörüz gerektiğini öğrenmelisiniz. Bu yazı size kontrol faktörüz şart olan noktalar ile ilgili bilgi verebilecektir.

ani trafik kaybı nasıl tespit edilir

1. Google Analytics’teki Düşüşlere Bakma

Öncelikle trafik düşüşlerini kontrol faktörüz gerekmektedir. Çözümleme verilerinde trafik düşüşlerini net bir biçimde göremiyorsanız tarih aralığını kontrol etmelisiniz. Sözgelimi, bugünün verilerini rapora katmış olabilirsiniz fakat bugün daha bitmediği için verilerde anlık düşüş olduğunu zannedebilirsiniz.

Verileri incelerken aklınızda olması gereken altın kaide bellidir. Rastgele bir site daimi aynı miktarda trafiğe sahip olamaz. Sitelerin trafik değerlerinde inişler ve çıkışlar bulunmaktadır. Bu yüzden inceleme yaparken daha geniş tarih aralıkları seçmeli hemen peşinden azalmaların olduğu noktalara odaklanarak daha ayrıntılı inceleme gerçekleştirmelisiniz.

Verileri incelerken bilhassa bugünün verileri ile geçen sene verilerini karşılaştırmayı düşünebilirsiniz. Kimi sektörlerin aşırı aktif olduğu mevsimsel dönemler vardır. Sözgelişi, yazlık ürün satan bir sitenin ilkbaharda aldığı trafik miktarı ile kışın aldığı trafik miktarı arasında farklılık olması natüreldir. Bu sebepten dolayı bugünün verileri ile geçtiğimiz sene verilerini gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Trafik değerlerinizde önce bozulma hemen peşinden hafif toparlanma varsa bu vaziyette siteniz geçici bir problem yaşıyor demektir. Buna karşın neler olup bittiğini anlamak için ayrıntılı kontrol etmeyi savsaklamamanız gerekmektedir.

2. Bilgili Biriyle Kontrol Etme

Trafik değerlerindeki düşüş aşırı yüksekse ve natürel olmayan şekilde gözüküyorsa bir teknik probleme sahip olabilirsiniz. Bu yüzden teknik konulardan anlayan bilgili biriyle konuşup sitenizde neler olup bittiğini incelemeye çalışmalısınız. Belki trafik düşüşünün sebebi sitenizin belirli bir müddet devre dışı kalmış olması veya çeşitli sayfaların başka noktaya taşınması olabilecektir. Buna ek olarak Google Analytics kodunu gözden geçirip her şeyin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol faktörüz gerekmektedir.

Google Tag Assistant, Ghostery ve Google Analytics Debubugger gibi Chrome uzantılarını kullanarak sitenizdeki izleme kodunun vaziyetini kontrol etmelisiniz. Buna ek olarak Google Search Console istatistiklerine göz atmalısınız. Burada çeşitli tarama hataları olup olmadığını incelemelisiniz. Google Search Console içerisindeyken bu arada arama tahlil verilerine göz atmayı savsaklamamalısınız.


3. Trafik Kaynaklarını İnceleme

Sitenizde ehemmiyetli trafik kaybı varsa ve bunun teknik bir problemden kaynaklanmadığını veya hatalı seçilmiş tarih aralığından olmadığını düşünüyorsanız daha değişik incelemeler yapmanız gerekmektedir. Kontrol faktörüz şart olan ilk nokta trafik kaynaklarının size getirdiği trafik değerlidir. Belirli bir trafik kaynağından eskisine göre çok daha az trafik alıyorsanız sitenizde veya trafik kaynağında bir problem var demektir.

Öncelikle kanallara göz atmanız gerekmektedir. Kanalları incelerken altı kanal seçimi yapmalı ve grafikle incelemeye başlamalısınız. Bu sayede hangi kanalda trafik azalışı olduğunu görebilirsiniz. Trafik düşüşüne kapı aralayan kaynağı belirlediğiniz vakit kanalın üzerine tıklamalı ve kanalın kaynaklarını veya araçlarını daha yakından incelemeye başlamalısınız.

Organik trafik değerlerinde düşüş belirlediyseniz sitenizde bir SEO problemi var demektir. Bunun en büyük sebebi ise Google’ın algoritması hasebiyle almış olduğunuz bir cezadır. Hızlı bir biçimde Google Search Console hesabınıza gitmeli ve burada Google’dan almış olduğunuz bir ileti olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sosyal medya kanallarından daha düşük miktarda trafik almaya başladıysanız bu kanallarda aktiflik vaziyetinizi kontrol faktörüz gerekmektedir. Sitenize gelen direk trafik değerlerinde azalış varsa yeni bir rakiple karşı karşıya olabilirsiniz. Ek olarak doğrudan trafik değerlerinde azalma söz konusuysa sitenizde yer alan sayfaların istendiği şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz.4. Hedef Kitle Sekmesini Çözümleme

Trafik kaynaklarını incelediğiniz zaman aradığınız yanıtları bulamıyorsanız bu vaziyette hedef kitle sekmesini incelemeniz gerekmektedir.


Yeni ve Geri Gelen Karşılaştırması

Yeni ve geri gelen ziyaretçiler ilk bakmanız şart olan bölümdür. Google Analytics’te Davranış sekmesine gittikçe buradaki verileri incelemeye başlayabilirsiniz. Ziyaretçilerde azalma söz konusuysa bu vaziyette görünürlük ile ilgili kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. SEO, sosyal medya ve muhteva SEO çalışmalarına daha fazla yatırım yaparak sitenize yeni ziyaretçiler çekmelisiniz.

Sitenize geri gelen ziyaretçi sayısı oldukça az ise bu vaziyette sitenizin sıhhat vaziyetini gözden geçirmeniz gerekmektedir. Sitenizin yapısı oldukça iyi olmalı ve kullanım ile ilgili kullanıcılara zorluk çıkarmamalıdır. Kullanıcı tecrübesi konusunda insanları hoşnut ettiğinizden emin olmalısınız. Ziyaretçilerinizin beklentilerini karşılamanız gerekmektedir. Sitenizin yeteri kadar hızlı açıldığından ve sayfaların hızlı bir biçimde yüklendiğinden emin olmalısınız.

Geri gelen kullanıcılar SEO performansınıza ciddi katkı sağlarlar. Geri gelen kullanıcı oranını artırmaya odaklanmanızı öneririm.

Ülke

Trafik düşüşlerine yalnızca kontrol edebileceğiniz konular kapı aralamayabilecektir. Ülkenizde yaşanacak doğal afetler, elektrik kesintileri, tatil günleri ve balanssız siyasi abuhava veya buna benzer vaziyetler sitenizin trafik değerlerinde düşüş yaşamanıza kapı aralayabilecektir. Bu yüzden haberleri kontrol edip ülkenizde neler olup bittiğini kontrol faktörüz gerekmektedir. Haberleri hem mahalli hem ülke genelinde kontrol faktörüz gerektiğini unutmamalısınız.

Google Analytics’te ciddi trafik kayıplarını saptadıysanız trafik düşüşünün sebebini bulmaya çalışmalısınız. Sitenizde bir teknik problem yoksa, trafik kaynaklardan dolayı yaşanan bir azalma yoksa ve hedef kitleniz takibi sürdürüyorsa bu vaziyette değişik noktalara göz atmanız gerekmektedir. Sitenizde neler olup bittiğini yakından izlemeli ve pazarlama çalışmalarınızı incelemelisiniz. Aradığınız yanıtı burada bulabilirsiniz.