Web tasarımı, bir web sayfasının veya bir internet sitesinin tamamının düzeninin oluşturulmasıdır. Web tasarımı, yalnızca tasarımın bir düzenini bir görüntü olarak tasarlamanın, tasarım, yazılım ve programlama kullanarak bir web sayfası olarak tasarımın tam olarak uygulanması gibi şeyler de içerebilir. Web tasarımcıları çoğunlukla internet sitelerinin görsel düzeninin tasarımından mesul olur. Sahiden de alanında iyi olan tasarımcılar renk tertip etmesi, dizgi, konumsal irtibatlar ve kullanıcı tecrübesi gibi çeşitli kavramları dikkate alarak tasarımlarını gerçekleştirir.

Web Tasarımcı Nedir?

Grafik tasarım yazılımı ve prototip oluşturma araçlarının kullanımı ile web tasarımcıları bir internet sitesinin ilk sürümünü oluşturabilir. Daha sonra bitirmiş tasarım kodlama için web geliştiricilerine devredilir. Son zamanlarda web tasarımcılarının en çok seçenek ettiği araçlardan birkaçı, Adobe, Photoshop, Illustrator ve Sketch. Prototip içinse daha çok UXPin ve Mockplus tercih ediliyor.
Web tasarımcılarının genel hatları ile sorumlu olduğu konular, internet sitesinin genel performans stili konumlandırması ve kullanıcıların genel görsel algısının sağlanması, prototip tasarım, Ürün fihristinin grafik tasarımı, reklam tasarımının çeşitli aktivitelerinin gerçekleştirilmesi, sayfa tasarımında ve diğer çalışmalarda yardımcı geliştiricilerin kullanılması olarak sıralanabilir,

Web Geliştirici Nedir?

Web geliştiricileri genellikle ürünlerin kodlamasını geliştirmek için beyinlerinin sağ değil, sol loblarını kullanan ve “bile” olarak nitelendirilen kişiler olarak kabul edilir. Normal şartlar altında, web geliştiricileri sayfanın tasarımını web tasarımcısından alır ve hemen peşinden bu sayfaları kodlamak için ön uç geliştirme teknolojisini kullanır. Sayfanın iyi görünüp görünmediğine pek aldırış etmeseler de kodlamayı fazlasıyla çok önem veriyorlar. Olağandışı geliştiriciler her vakit detaylara daha fazla ehemmiyet verir ve her birine tek tek odaklanır. Web geliştiricilerinin en sık kullandığı kaynak kodu idare araçları SVN, CVS, Git vb. iken IDE: WebStorm, Sublime, VS Code vb.; ön uç geliştirme teknolojisinde ise HTML, JavaScript, CSS ve benzeri…

Web Tasarımcı ve Web Geliştirici Arasındaki Farklar Nelerdir?

Genellikle, insanlar web tasarımı ve web geliştirme arasındaki kavramsal farklılıkla alakalı pek net değiller, aralarında hem farklılıklar hem de irtibatlar var. En bariz olanı ise sitenin görsel veya estetik istikameti ile ilgilenenlerin "tasarımcı" olarak adlandırılması; ötekisi “web geliştirici"lerin internet sitelerinin görünmez tasarımı; başka bir deyişle kodlama bölümü ile uğraşmaları. Kısaca, web arayüzü başlangıçta web tasarımcıları tarafından oluşturulur ve web geliştirici, görüntüyü iyi bir sayfaya dönüştürmekten sorumludur.


Bir web tasarımcısı için en ehemmiyetli şey portföyleridir. Bir iş müzakeresi için gittiğinizde, insan kaynakları yöneticileri Dribbble veya Behance profilinize bakmak isteyebilir. Web geliştiricileri için Github profiliniz, işe alım yöneticilerini en çok cezbeden referansınız olabilir. Zira onların tek görmek istedikleri şey, yaptığınız kodlamalar ve genel manada Github kod düzeyinizi en iyi şekilde gösterebilir. Ayrı olarak Web tasarımcıları daha analitik olsa da, web tasarımcılarının daha yaratıcı ve sanatsal olduğunu söylemek olası. Kodlama açısından, web tasarımı ve web geliştirme belli bir düzeyde programlama bilgisi gerektirebilir.

Nitelikli web tasarımcıları, kodu grafik tasarımcılardan ve tasarımı da programcılardan daha iyi anlamalıdır. Etkileyici web sayfalarının yaratıcısı olarak, kullanıcıları şok edecek bir internet sitesi yapmak son hedefleridir. Kısaca, tasarımcı son kullanıcının site veya web uygulamasında dolaşma sürecini nasıl görüntüleyeceğini belirleyen kişidir. Buna ek olarak, web geliştiricilerinin mükemmel kod yazma teknolojisiyle siteyi geliştirmeleri için, estetik bakış açısına da sahip olmaları gerekir. Tasarımcının işlev prototipini veya görsel efekt şemasını ele geçirmek de görevleri arasında bulunur. En kolay haliyle bir web geliştiricisi, uzun vadede müşterinin işleri nasıl gerçekleştirebileceğine daha fazla odaklanır.

İnternet sitesinin internet kullanıcıları için daha iyi hale gelmesini sağlamak yerine, web tasarımcıları kodlamayı tamamiyle göz ardı edemez ve web geliştiricileri de tasarımcıyı anlamaya ve daha iyi bir şekilde işbirliği yapmaya çalışmalıdır. Bir web tasarımcısı veya web geliştiricisi; hangisi olursanız olun, oynadığınız rol her zaman internetin gelişimi için vazgeçilmezdir. İnternetin geliştirilmesinde, tasarımcılar ve geliştiriciler her zaman vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Web tasarımcısı ile web geliştiricisi, web tasarımı ve grafik tasarım arasında farklılıklar olduğu kadar hepsi birbiriyle irtibatlı da bu arada.